نصب آجر به ۴ روش رایج

بهترین راهکار ترمیم آجر چیست ؟

نصب آجر چگونه است

نصب آجر همان الگوی چیدمان آجر در دیوار می باشد.‌ انواع چیدمان آجر براساس چگونگی نصب آجر دسته بندی میشود و روشهای ترمیم آجر بسیاری برای انواع آجر وجود دارد که در این مقاله بصورت جامع مورد بررسی قرار گرفته است.

اتصالات در بنای آجری با پر کردن ملات بین لایه‌های آجر و در شیارهایی که آجرها در مجاورت یکدیگر قرار می‌گیرند؛ ایجاد می‌شود. بیشتر مصالح ساختمانی مورد استفاده برای نصب آجر، ملات سیمان است. البته لازم به ذکر است، از ملات آهک و ملات گل نیز استفاده می شود. در ادامه به بررسی چند روش نصب آجر می‌پردازیم.

روش های متداول نصب و تعمیر آجر

4 روش پرکاربرد نصب آجر

پرکاربردترین روش های نصب آجر
 • اتصال طولی
 • اتصال عرضی
 • اتصال انگلیسی
 • اتصال فلاندی
 • دیوار کشی طولی

  در دیوار کشی به روش طولی آجرها به صورت افقی و مسطح چیده می شوند. درواقع در این دیوار کشی تمام آجرها به صورت طولی گذاشته می شوند. دیوار چینی طولی آجر، ساده ترین الگوی تکراری دیوار چینی است.

  محدودیت دیوار کشی طولی این است که نمی تواند با آجرهای مجاور در دیوارهای آجری ضخیم از عرض، چسبندگی موثر ایجاد کند. دیوار کشی طولی فقط برای دیوارهایی با ضخامت یک دوم آجر مانند دیوارهای جداکننده مناسب است. دیوارهای ساخته شده با استفاده از روش طولی ، در صورت داشتن ارتفاع طولانی به اندازه کافی قوی نیستند که به تنهایی بایستند. بنابراین به سازه های پشتیبان مانند ستون‌های آجری نیاز دارند.

  نصب آجر در دیوار کشی طولی

  کاربرد دیوار کشی طولی

  این اتصال بیشتر در سازه های اسکلت فلزی یا بتن مسلح به عنوان نمای بیرونی و همچنین برای ساخت دیوارهای حفره ای استفاده می شود.

  انواع مختلفی از ساخت دیوار با استفاده از اتصال طولی انجام می شود:
  1-    دیوار جداکننده
  2-    پشته های دودکش
  3-    دیوار باغ

  کاربرد های دیوار کشی طولی

 • دیوار کشی عرضی

  در نصب آجر به روش عرضی از آجری با ابعاد 9*9 سانتیمتر استفاده می شود. دیوار چینی عرضی در آجرکاری برای سطوح منحنی و ساخت دیوار با ضخامت کامل مناسب است. لام به ذکر است که روش عرضی برای دیوار باربر مناسب نیست؛ چراکه این نوع اتصال ها استحکامی برای انتقال فشار ندارند. در روش عرضی، همپوشانی برابر با نصف عرض آجر نگه داشته می شود و برای این کار ما از سه چهارم آجر در هر دوره متناوب استفاده می کنیم.

  نصب آجر در دیوار کشی عرضی

  مزایای دیوار کشی عرضی:

  1-    ساخت آسان
  2-    ساختار ساده
  3-   عدم وابستگی به نیروی ماهر

  کاربرد دیوار کشی عرضی

 • دیوار کشی انگلیسی

  دیوار کشی به روش انگلیسی شامل یک ردیف از روش طولی و یک ردیف روش عرضی بر روی آن است، یعنی الگویی که با قرار دادن دوره های متناوب طولی و عرضی شکل می گیرد. برای شکستن پیوستگی درزهای عمودی، پس از عرض اول، در ابتدا و انتهای دیوار، از آجر شکسته استفاده می‌شود. آجر شکسته آجری است که از طول به دو نیمه شکسته شده و در گوشه های دیوارهای آجری استفاده می شود.

  نصب آجر در دیوار کشی انگلیسی

 • آجر چینی فنلاندی

  آجر چینی فنلاندی که به آجر چینی هلندی نیز معروف است، با قرار دادن عرض و طول متناوب در یک مسیر واحد ایجاد می شود. لایه بعدی آجر به گونه ای گذاشته می شود که عرض در مرکز طول در مسیر زیر قرار می گیرد. یعنی عرض آجرهای متناوب هر ردیف بر روی طول آجرهای ردیف پایین قرار می‌گیرند. ضخامت آجرچینی فنلاندی اندازه حداقل یک آجر کامل است.

  نصب آجر در دیوار کشی فنلاندی

  معایب آجر چینی فنلاندی

  آجرچینی فنلاندی دشوار است و برای چیدمان صحیح آن مهارت بیشتری نیاز است. چراکه همه اتصالات ملات عمودی باید به صورت عمودی تراز شوند تا بهترین تأثیرات را داشته باشند. نصب آجر به روش فنلاندی ظاهر بهتری نسبت به آجر کشی انگلیسی دارد؛ اما برای ساخت دیوارهای باربر ضعیف تر هستند. از دیوارچینی فنلاندی می توان برای زیبایی نما نیز استفاده کرد. اما اگر دیوارها باید گچ کاری شوند، بهتر است از آجرچینی انگلیسی استفاده کنید.

  معایب دیوار کشی فنلاندی

  آجر نما نمونه پرکاربرد در ساخت و ساز می‌باشد که با مطالعه مقاله آن میتوانید اطلاعات جامعی کسب کنید.

5 روش برای تعمیر دیوار آجری

روش های تعمیر آجر

همواره به یاد داشته باشید که پیشگیری بهتر از درمان است. یعنی بهتر است پیش از اینکه نیاز به ترمیم آجر های ساختمان داشته باشید آنرا مقاوم کنید. مطالعه مقاله مقاوم سازی ساختمان در این امر به شما کمک می کند.

در ادامه به بررسی تعمیر دیوارهای آجری به وسیله تزریق رزین اپوکسی، دوغاب و ملات ، بازسازی قسمت دیوار آجری ، نصب صفحه فرومنت در گوشه، روش دوخت ترمیم ترک ها و تکنیک های دیگر می پردازیم. ( برای آگاهی از چگونگی خرید و انتخاب آجر مرغوب می‌توانید مقاله مرتبط با آن را مطالعه نمایید.)

5 روش ترمیم آجر:

 1. آب بندی ترک ها با تزریق رزین اپوکسی
 2. تعمیر آجرکاری با ملات
 3. نصب صفحه فروسیمانی در گوشه
 4. بازسازی دیوار
 5. روش دوخت ترک ها

مقاله پیشنهادی : روش های تعمیر دیوار آجری را بخوانید.

 • آب بندی ترک ها با تزریق رزین اپوکسی

  آب بندی ترک ها یکی از بهترین روش های تعمیر عیوب دیوار آجری می باشد. در این روش ترک ها و سایر عیوب دیوار آجری با کمک تزریق رزین اپوکسی آب بندی می شوند.

  تعمیر دیوار آجری با تزریق رزین اپوکسی

 • رفع عیوب دیوار آجری با ملات

  ملات سیمان نیز یکی از بهترین نوع مواد تعمیر است. که به طور گسترده در تعمیرات استفاده می شود. ملات سیمان نیز بهترین راه حل برای تعمیر عیوب دیوار آجری است. هرچند مقاومت فشاری و مقاومت کششی ملات اپوکسی بیشتر از ملات سیمان بوده و خاصیت ارتجاعی کمتری دارد.

  تعمیر دیوار آجری با ملات

 • نصب ورق فرو سیمان در گوشه

  توری سیمی برای تعمیر عیوب دیوار آجری مانند ترک در گوشه دیوارها استفاده می شود.

  تعمیر دیوار آجری با نصب ورق توری سیمی

 • بازسازی بخشی از یک دیوار

  هنگامی که آسیب عمده در دیوار بنایی رخ می دهد، دیوار بنایی را شکسته و آن را از پایه بازسازی می کنند. بازسازی دیوار نیز یکی از روش های تعمیر عیوب دیوار آجری است.

  اگر کل دیوار باربر به شدت آسیب ببیند، کل دیوار با حمایت از قسمت فوقانی سازه بازسازی می شود.

  تعمیر دیوار آجری با بازسازی

 • روش دوخت ترمیم ترک ها

  از روش دوخت برای ترمیم ترک های بزرگ در دیوارها استفاده می شود. در این روش دو طرف ترک را سوراخ می کنند فولاد U شکل M.S را در شیار و هر دو سوراخ که عمود بر ترک است قرار می دهند و سپس ترک را با ملات پر می کنند.

  دوخت ترک های بزرگ با فولاد و ملات

مقاله پیشنهادی : در مورد انواع آجر و کاربردهای شان بخوانید

از نظر شما بهترین روش نصب آجر چیست؟

مقالات اخیر

آجر پازلی و طبیعت
جایگزین دیوار آجری
آجر عایق صدا
پخت آجر
12
0 پاسخ
دیدگاه خود را ثبت کنید
تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *