معایب بلوک سیمانی

معایبی که به شما نمی گویند

معایب بلوک سیمانی

استفاده از بلوک‌های سیمانی در سازه‌های جهانی بسیار زیاد است؛ بنابراین به انتخاب اول بیشتر پیمانکاران و ساختمان سازان تبدیل شده است. از این رو شناخت معایب بلوک سیمانی باعث می‌شود آنرا بهتر به کار بگیرند.

از پر مصرف‌ترین مصالح در ساخت و سازها می‌توان به بلوک‌های سیمانی اشاره کرد. عمده پیمانکاران برای پروژه‌های ساخت و ساز خود از این بلوک‌ها استفاده می‌کنند، اما از معایب بلوک سیمانی اطلاع چندانی ندارند. ما در این مقاله ابتدا آشنایی کوتاهی با این مصالح ساختمانی پیدا کرده و سپس به سراغ بررسی معایب آن رفته و در آخر آنرا با آجر پازلی که از جدیدترین متدها برای تولید آن استفاده شده است، مقایسه خواهیم کرد.

بلوک سیمانی چیست

بلوک سیمانی چیست؟

بلوک سیمانی به قطعه‌ای پیش ساخته بتنی گفته می‌شود که از عیار پایین سیمان به دست می‌آید. از این قطعات اغلب در ساخت و ساز  ساختمان‌ها، دیوارها و سقف‌ها استفاده می‌شود. برای اتصال بلوک‌های سیمانی به یکدیگر مانند آجر از ملات شن و ماسه و آب استفاده می‌گردد.

تولید بلوک‌های سیمانی در ابعاد و وزن‌های مختلفی صورت می‌گیرد.

ترکیبات بلوک سیمانی

 • انواع سیمان پرتلند
 • شن ریز دانه
 • ماسه
 • انواع سبک دانه‌ها (مصنوعی و معدنی)
 • آب
 • افزودنی‌های مجاز

انواع بلوک سیمانی

بلوک‌های سیمانی را اغلب در سه دسته، تقسیم بندی می‌کنند:

انواع بلوک سیمانی
 • بلوک سیمانی سبک

  بلوک‌های سیمانی سبک به بلوک‌هایی گفته می‌شود؛ که در آن از پرکننده‌هایی همچون پوکه‌های معدنی، مواد صنعتی سبک و حباب‌های هوا استفاده می‌کنند. کاربرد این نوع بلوک سیمانی بیشتر در سقف‌های تیرچه بلوک‌ها می‌باشد. وزن این دسته بلوک بین 500 تا 700 کیلوگرم در یک متر مکعب می‌باشد.

 • بلوک سیمانی نیمه سبک

  بلوک‌های سیمانی نیمه سبک شبیه به بلوک سیمانی سبک هستند و اغلب در یک دسته بندی قرار می‌گیرند. این نوع بلوک سیمانی نیز اغلب 700 تا 1000 کیلوگرم در یک متر مربع وزن دارد.

 • بلوک سیمانی سنگین

  پر کننده‌های بتن که در بلوک سیمانی سنگین استفاده می‌شوند؛ شن و ماسه هستند. به دلیل بکار بردن بتن در این بلوک سیمانی بدیهی است که وزن بالایی داشته باشد؛ که این نیز از معایب بلوک سیمانی نیز به شما می‌رود. بیشتر از بلوک سنگین در محوطه سازی و دیوار چینی محوطه استفاده می‌کنند.

مقاله پیشنهادی : بلوک چفتی چیست؟

عوامل تاثیرگذار بر قیمت بلوک سیمانی

در کل قیمت تمام شده بلوک سیمانی به سه عامل اصلی مرتبط است:

 • سیمان
 • شن
 • آب

در واقع هزینه این سه ماده اصلی تشکیل دهنده بلوک سیمانی است و بر قیمت آن تاثیر مستقیمی دارد.

معایب بلوک سیمانی چیست

بلوک سیمانی بی شک مزایای بسیار خوب و قابل توجهی دارد، که در ساخت و سازها بسیار قابل توجه است. با این حال معایبی نیز دارد که در ادامه به بررسی آنها میپردازیم.

 • ناپایدار در برابر رطوبت

  بلوک سیمانی در برابر رطوبت و نم مقاومت کمی دارد. بنابراین اگر در ناحیه‌ای که از آن استفاده می‌شود رطوبت زیاد باشد؛ امکان آسیب دادن و ترک برداشتن آن وجود دارد.

  معایب بلوک سیمانی ناپایدار در برابر رطوبت

 • استحکام کم در ارتفاع بیش از 3 متر

  دیگر معایب بلوک سیمانی استحکام کم آن است. معمولا بلوک‌های سیمانی زمانی که در دیوار چینی ارتفاع 3 متر را رد می‌کنند، مقاومت آنها کمتر می‌شوند. البته لازم به ذکر است که این مورد تنها برای دیوار چینی محوطه صدق می‌‌کند و در ساختمان سازی اینگونه نیست.

  استحکام کم از معایب بلوک سیمانی

 • آسیب دیدن در هنگام حمل و نقل

  یکی از قابل توجه‎‌ترین معایب بلوک سیمانی، شکستگی و آسیب‌هایی است که به این مصالح در هنگام حمل و نقل وارد می‌شود. البته شکستگی در هنگام حمل و نقل ممکن است برای هر مصالحی رخ دهد.

  آسیب در حمل و نقل از معایب بلوک سیمانی

مقایسه بلوک سیمانی با آجر پازلی

مقاله پیشنهادی : راجع به آجر پازلی بخوانید

آجر پازلی که حاصل از فشرده‌شدن خاک است و با استفاده از تکنیک‌های روز دنیا ساخته می‌شود، که امروز در سرتاسر دنیا و کشورمان ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به مزایای فوق‌العاده این آجر، این بحث پیش آمده است که استفاده از آجر پازلی بهتر است یا بلوک‌های سیمانی؟ از این رو در ادامه به مقایسه بلوک سیمانی با آجر پازلی می‌پردازیم.

 • عایق دما: آجر پازلی به نسبت بلوک سیمانی در برابر آتش مقاومت بیشتری دارد.
 • مقاومت: آجرهای پازلی در مقایسه با بلوک‌های سیمانی مقاومت بسیار بیشتری دارد؛ چراکه مواد خاکی فشرده و متراکم هستند. این تراکم باعث شده فضای کمی میان ذرات آن وجود داشته باشد و آتش نتواند به آن نفوذ کرده و احتراق گسترش نیابد.
 • قابلیت بازیافت: با وجود اینکه بلوک‌های سیمانی امکان بازیافت دارند، اما درر این مورد آجرها دست بالا را دارند. چراکه آجرها از جنس خود خاک هستند و راحت‌تر به آن باز می‌گردند.
 • بودجه: اگر بودجه کمی دارید، بلوک‌های سیمانی بصرفه تر هستند، که البته باید در این مورد معایب بلوک سیمانی را در نظر بگیرید و اگر با آن مشل نداشتید سپس نسبت به انتخاب این نوع بلوک اقدام کنید.
 • تعمیر و نگهداری: به ندرت پیش می‌آید که آجر پازلی آسیب ببیند و نیاز به تعمیر دیوار آجری داشته باشید. این در صورتی است که باید از سازه‌های بلوکی به خوبی نگهداری شود، تا آسیب نبیند.

مقاله پیشنهادی : تفاوت‌های بلوک سیمانی با بلوک پازلی را بخوانید

مقایسه بلوک سیمانی با آجر پازلی

بلوک سیمانی بهتر است یا آجر پازلی؟

با توجه به موضوعاتی که در بالا مطرح شد طبیعی است که این سوال در ذهن‌تان پیش آمده باشد که آجر پازلی بهتر است یا بلوک سیمانی؟ در واقع پاسخ این سوال کاملا به نیازهای شما و نوع سازه‌ای که می‌سازید، بستگی دارد.
برای مثال اگر یک سازه‌ی مقاوم در برابر زلزله، آتش و فشار می‌خواهید بی شک آجر پازلی گزینه بسیار بهتری است. علاوه‌بر آن آجر پازلی ظاهر زیبایی دارد، که به عنوان نما نیز کاربرد دارد و کاهش هزینه‌های نماکاری را نیز به همراه دارد.

مقالات اخیر

آجر پازلی و طبیعت
جایگزین دیوار آجری
آجر عایق صدا
پخت آجر
12
10 پاسخ
  • پریا بازیار
   پریا بازیار گفته:

   با سلام و درود
   از توجه‌تان سپاس گذاریم
   حتما محتوایی در مورد بررسی سرطان سیمان در سایت قرار داده می‌شود.
   خوشحال می‌شویم از دیگر مقالات سایت بازدید نمایید و نظرات خودتون را با ما در میان بگذارید

   پاسخ
 1. عبدالله دشته
  عبدالله دشته گفته:

  آجر پازلی خیلی عالی است آدرس و شماره تلفن شرکت یا کارگاه ارسال فرمایید تا از آنها خرید شود

  پاسخ
  • پریا بازیار
   پریا بازیار گفته:

   با سلام و عرض احترام
   خوشحالیم که این محصول رضایت مصرف کنندگان رو به همراه داشته
   برای خرید و کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره تماس 07191012131 تماس حاصل کنید یا به صفحه تماس با ما همین سایت مراجعه کرده و اطلاعات تماس خود را ثبت کرده تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس حاصل کنند.

   پاسخ
 2. امیر
  امیر گفته:

  فقط همینمون مونده تو بیای در مورد بلوک سیمانی نظر بدی، آره تو خوبی و آجر پازلی هاتون
  لااقل میخوای تبلیغ کنی یه کم علمی تر و با سواد تر کارتو انجام بده که پولی که گرفتی حلال باشه

  پاسخ
  • admin
   admin گفته:

   سلام و ممنون از توجه‌تون
   به طور کلی مقالاتی که در این سایت بارگذاری می شوند حاصل ساعت ها تحقیق و بررسی هستند تا از صحت اطلاعات گفته شده اطمینان حاصل کنیم و به قول شما درآمد حلالی داشته باشیم. خوشحال می شویم شما هم نظرات کارشناسانه خودتان را مطرح کنید. همه ما به این واقف هستیم که هر نوع مصالح ساختمانی دارای مزایا و معایبی است و همانطور که در مقاله هم اشاره کردیم، انتخاب مصالح کاملاً بستگی به شرایط پروژه شما دارد.

   پاسخ
  • یحیی
   یحیی گفته:

   آره داداش میخوای پازلی جا بیندازی لازم نیست تو سر یه جنس دیگه بزنی، این مردی نیست این یه حقه کثیفه، بلوک حدود ده۱۲ تومانه …آجر به چه قیمتی ۱۲ تا آجر یه بلوک میشه، میترسم برا مشتری ۸نه برابر بلوک هزینه برداره
   .

   پاسخ
   • admin
    admin گفته:

    هدف ما در این مقاله بررسی مزایا و معایب مصالح ساختمانی هست. اگر دقت کرده باشید حتی قبل از انتشار این مقاله، مطلب های بسیاری راجع به معایب دیگر مصالح از جمله آجر پازلی هم منتشر کردیم. ضمن اینکه از نظر اقتصادی هم مصالح مختلف را با یکدیگر مقایسه کردیم و در نهایت این مصرف کننده هست که تصمیم میگیرد بر اساس نیاز پروژه، از چه مصالحی استفاده کند. موفق باشید

    پاسخ
 3. علی
  علی گفته:

  باتشکر.لطفا وزن آجرپازلی را بابلوک سیمانی مقایسه فرمایید.
  بلوک سیمانی چون ازترکیب آب،ماسه وسیمان درست میشود،قائدتا درفضای رطوبی بمرور مقاومت ترمیشود.

  پاسخ
دیدگاه خود را ثبت کنید
تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *