انتخاب آجر مرغوب

بررسی 7 نکته موثر در خرید هوشمندانه

انتخاب آجر مرغوب

 انتخاب آجر مرغوب به جهت اینکه از اساسی ترین مصالح در ساخت و ساز می باشد از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین توجه به نکاتی که در  این مقاله می خواهیم به آنها بپردازیم بسیار مهم می باشد.

آجر یکی از قدیمی ترین مصالح مورد استفاده در ساخت و ساز است. و به دلیل دوام و تنوع کاربرد، از زمان‌های دور تاکنون، پرطرفدارترین مصالح ساختمان سازی به شمار می‌آید. آجر هم به سبک سنتی و هم در معماری مدرن کاربرد دارد و هنوز یکی از بهترین انتخاب‌ها در معماری داخلی و فضای باز است.

با وجود تمام این‌ها، انتخاب آجر در ساختمان سازی مانند دیگر مواد و مصالح ساختمانی چالش‌های خاص خودش را دارد. اگر به دنبال خرید آجر هستید، این مقاله به شما کمک می‌کند تا به نتیجه مطلوب‌تری برسید.

برای انتخاب آجر مرغوب متناسب با بودجه و مکان خود، با آگاهی به 7 مورد موثر در خرید آجر میتوانید سود بیشتری کسب کنید، با ما همراه باشید:

انتخاب آجر هوشمندانه

نکات مهم در انتخاب آجر مرغوب

انتخاب آجر با توجه به مواد اولیه، ابعاد، وزن، رنگ، مقاومت فشاری آجر، میزان جذب آب و… آن در مناطق مختلف دارای قیمت متفاوت است. البته از قدیم گفته‌اند هرچقدر پول بدهید همان‌قدر آش می‌خورید! این اختلاف قیمت بی دلیل نیست و به خاطر مزایایی است که آجر نسبت به سایر مصالح دارد؛ اگر کیفیت را به کمیت ترجیح می‌دهید با توجه به سلیقه، نیاز و مکان مدنظر؛ بهترین آجر را انتخاب نمایید. البته می توانید دوبار هزینه نکنید و با خرید آجر پازلی هم نما و هم دیوار مستحکم داشته باشید.

قیمت آجر

انتخاب آجر با توجه به مواد اولیه، ابعاد، وزن، رنگ، مقاومت فشاری آجر، میزان جذب آب و… آن در مناطق مختلف دارای قیمت متفاوت است. البته از قدیم گفته‌اند هرچقدر پول بدهید همان‌قدر آش می‌خورید! این اختلاف قیمت بی دلیل نیست و به خاطر مزایایی است که آجر نسبت به سایر مصالح دارد؛ اگر کیفیت را به کمیت ترجیح می‌دهید با توجه به سلیقه، نیاز و مکان مدنظر؛ بهترین آجر را انتخاب نمایید. البته می توانید دوبار هزینه نکنید و با خرید آجر پازلی هم نما هم دیوار مستحکم داشته باشید.

مقاله پیشنهادی : در این مقاله می توانید آزمون ها و استانداردهای آجر پازلی را مطالعه نمایید.

ساختار ظاهری

برای انتخاب آجر با در نظر گرفتن نکات ظاهری می‌توانید تصمیم بهتری بگیرید. درواقع آجرهای مرغوب از رنگ یکنواخت، لبه های مرتب و سالم، سطح بدون حفره یا برآمدگی تولید شده اند. البته برای افزایش زیبایی و حفاظت از ظاهر آجر می‌توانید از پوشش هایی مانند نانو، رزین و… نیز بهره ببرید.

مقاله پیشنهادی : راه های نگداری از آجر را بخوانید

وزن

آجرها با توجه به مواد اولیه ای که برای تولیدشان استفاده شده دارای وزن متغیری می باشند، برخی آجرها به تنهایی وزن سبکی دارند ولی هنگام دیوار چینی وزن نهایی دیوار بخاطر ملات استفاده شده سنگین می شود یا بالعکس. بعنوان مثال وزن آجر پازلی بصورت تکی نسبتاً سنگین است ولی در دیوارکشی وزن تمام شده دیوار سبکتر از آجر معمولی خواهد بود و هم زمان نمای دیوار نما هم شده است. شما قبل از انتخاب آجر، در ابتدا، هدف و کاربرد آجر را مشخص کنید؛ تا خرید بهینه ای داشته باشید.

مقاله پیشنهادی : آجر پازلی در چه وزن هایی تولید می شود؟

وزن آجر

جذب رطوبت و مقاومت

انتخاب آجر باید هوشمندانه باشد و پیش از هر چیز باید به مکان و شرایطی که قرار است استفاده شود، توجه کنید. آگاه باشید که برخی آجرها به دلیل ساختار تخلخلی و حفره دار بودن، رطوبت را به آسانی جذب می‌کنند و مشکلاتی مانند رویش خزه یا شوره زدگی را به همراه دارند.

برای جلوگیری از این مشکل می‌توان از پوشش‌های نانویی استفاده کرد. درواقع محلول نانو ضد آب، بهترین روش برای عایق کردن آجر در برابر آب و رطوبت است. این محلول علاوه بر آب گریز کردن آجر، مانع از ترک خوردگی و تغییر رنگ می‌شود و دوام آن را نیز افزایش می‌دهد. مزیت دیگر استفاده از پوشش نانویی است که از ورود گرد و غبار به درون منافذ آجر جلوگیری کرده و ظاهری تمیزتر و زیباتر به آجر می‌بخشد.

مقاله پیشنهادی : سند مقاومت فشاری آجر پازلی و جذب آب آن (به زبان انگلیسی)

جذب رطوبت و مقاومت آجر

انعطاف و تنوع

آجر نسبت به برخی مصالح ساختمانی مانند شیشه یا فولاد، قابلیت انعطاف و مانور زیادی ندارد و استفاده از آن در ساخت سازه‌های مدرن یا معماری‌ های پیچیده نیازمند زمان، هزینه و تخصص بیشتری است. اما اگر دوست دارید در انتخاب آجر، کمی از حالت کلاسیک فاصله بگیرید؛ استفاده از آجر با اشکال متنوع، مانند آجر پازلی با بیش از 30 نمونه قالب جذاب می‌تواند رنگ و رویی مدرن‌تر به سازه‌ی شما ببخشد.

انعطاف و تنوع در انتخاب آجر

هزینه‌ بازسازی

هر خانه‌ای در طول عمر خود نیاز به بازسازی دارد. بنابراین در انتخاب آجر هزینه های بازسازی متناسب با نوع آن را هم باید در نظر بگیرید. مثلاً رنگ آمیزی دیوار آجری سخت است. به دلیل صاف نبودن سطح آجر، نمی‌توان با روش‌های مقرون به صرفه و سریع مانند رنگ پاشی، دیوار را رنگ کرد، پس تنها راه روش دستی است تا رنگ به خوبی حفره‌ها را بپوشاند. همین طولانی و مشکل بودن پروژه،  افزایش هزینه‌ها را به همراه دارد. البته آجر پازلی بخاطر اینکه پودر رنگ با مواد اولیه آن ترکیب شده است، دارای ماندگاری رنگ بالا و تنوع بسیار است.

همچنین ملات بین آجر پس از مدتی فرسوده شده و نیاز به درزگیری دارد، که انتخاب آجر پازلی حلال این مشکل است. درواقع آجر پازلی نیازی به استفاده از ملات ندارد و می‌توان از چسب مخصوص آجر برای اتصال استفاده کرد که هزینه‌ها را به شدت کاهش می‌دهد. همچنین به دلیل وجود دو حفره با قابلیت قفل شوندگی می‌توان به صورت خشکه چینی هم از آن استفاده کرد.

مقاله پیشنهادی : در مورد بازسازی دیوار آجری بخوانید.

هزینه بازسازی آجر

نوسانات دما

خانه‌های آجری در برابر نوسان دمای شدید، ضعیف عمل می‌کنند. اگر در مناطقی زندگی می‌کنید که نوسانات دمایی شدیدی اتفاق می‌افتد بهتر است از آجر نما استفاده کنید و فقط برای پوشش خارجی از آجر استفاده کنید تا در آینده با مشکلات جدی مواجه نشوید. البته از مزایای آجر پازلی می‌توان به قابلیتش در ذخیره و آزاد سازی آهسته دما اشاره کرد که به گرم ماندن خانه در زمستان و خنک بودن آن در تابستان کمک بسیاری می‌کند.

مقاله پیشنهادی : اگر از بلوک سیمانی برای ساخت خانه خود استفاده می‌کنید خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

نوسانات دما

جمع بندی

استفاده از تمام مصالح ساختمانی با چالش‌های خاص خود رو به رو است. مهم‌ترین موضوع شناخت این مسائل و توانایی پیدا کردن بهترین راه حل با توجه به نیاز، شرایط و بودجه است. در این مقاله درمورد چالش‌های انتخاب آجر صحبت کرده و تلاش کردیم بهترین راهنمایی ها را به شما ارائه دهیم.

شما راهکار دیگری برای انتخاب و خرید آجر می‌شناسید؟ حتما با ما به اشتراک بگذارید.

منابع:

https://civilchapola.com/pros-and-cons-of-using-bricks-in-construction/

https://www.angi.com/articles/what-are-pros-and-cons-brick-homes.htm

مقالات اخیر

آجر پازلی و طبیعت
جایگزین دیوار آجری
آجر عایق صدا
پخت آجر
12
0 پاسخ
دیدگاه خود را ثبت کنید
تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *