پروژه‌های موفق ساختمانی با استفاده از آجر پازلی

مطالعات موردی

آجر پازلی

آجرهای پازلی نه تنها از نظر زیبایی‌شناسی جذاب هستند، بلکه از لحاظ کارایی و صرفه‌جویی در هزینه و زمان نیز بسیار مؤثر می‌باشند. در این مقاله، به بررسی چندین پروژه موفق ساختمانی با استفاده از آجر پازلی می‌پردازیم که توانسته‌اند با ترکیب خلاقیت و فناوری، سازه‌های بی‌نظیری خلق کنند.

آجر پازلی یک محصول نوآورانه میباشد که امروزه در بسیاری از کشورها مورد استقبال قرار گرفته.

هدف ما از انتشار این مقاله فرهنگ سازی برای استفاده از این آجر مقاوم و دوست دار طبیعت در ایران میباشد .

آجر پازلی

آجر پازلی

آجر از هزاران سال پیش تا امروز مورد استفاده تمام دنیا به خصوص ایران قرار گرفته ، بنابراین انتخاب یک آجر با کیفیت و مقاوم میتواند بسیار امر مهمی باشد.

آجر های مختلفی در ساختمان سازی بکار میروند از آجر سه گل گرفته تا آجر های رسی اما باید به این موضوع فکر کنیم کنیم که بهترین آجر کدام است .
با پدیدار شدن آجر پازلی بسیاری از سوال های ما در مورد مقاومت آجر ، سبک بودن ، قیمت پایینتر و … پاسخ داده شد.

کلیسای شفق شمالی

نروژ

کلیسای جامع شفق شمالی (Cathedral of the Northern Lights) در نروژ ، یک سازه شگفت انگیز و مدرن میباشد که درژانویه سال 2013 در شهر آلتا (Alta) ساخته شد و به دلیل طراحی منحصر به فرد و استفاده از مصالح مدرن و امروزی بسیار مشهور میباشد.

معماری این کلیسا توسط شرکت معماری Link Arkitektur طراحی شده است. معمار ارشد این پروژه Schmidt Hammer Lassen بود.

در ساخت دیوارها و بخش‌های داخلی کلیسا از آجرهای پازلی استفاده شده است. این آجرها باعث افزایش استحکام و دوام سازه می‌شوند و همچنین به بهبود عایق‌بندی حرارتی و صوتی کمک می‌کنند.
همچنین استفاده از آجر پازلی در ساخت این کلیسا این اجازه را به معماران داد که بتوانند این سازه را مانند اسمش به شکل منحنی و موج‌ دار بسازند که یادآور رقص نورهای شمالی (شفق قطبی) در آسمان نروژ است.

کلیسا

مقاله پیشنهادی : آجر پازلی چیست

خانه های بیوتکچر

نیومکزیکو، آمریکا

پروژه “بیوتکچر کشتی زمینی” در رابطه با ایجاد خانه هایی میباشد که از مواد بازیافتی ساخته شده و همچنین از انرژی خورشیدی استفاده میکند.

پروژه Earthship Biotecture در سال 1970 توسط معمار آمریکایی مایکل رینولدز بنیان گذاری شد که همانطور که گفته شد در رابطه با ساخت خانه های خودکفاست.

ویژگی های اصلی این خانه ها استفاده از مصالح دوست دار طبیعت و همچنین ارزان و مقاوم میباشد. طبق گفته های مایکل رینولدز در رابطه با ساخت این خانه ها آجر پازلی یک آجر مقاوم و ارزان میباشد که نسبت به دیگر آجر های موجود از لحاظ ساخت و ساز بسیار سریع تر و همچنین از لحاظ مقاومت نسبت به دما، فشار ، حشرات و … بسیار بهتر است.

خانه های بدون کربن

بیرمنگام، انگلستان

کربن در اکثر مصالح ساختمانی موجود میباشد، برای مثال:

سیمان: تولید سیمان یک فرآیند انرژی‌ بر و با انتشار دی‌اکسید کربن (CO2) همراه است. هر تن سیمان تولید شده به میزان حدود 0.8 تا 1.0 تن CO2 منتشر می‌کند.

آجر سفالی: تولید آجر سفالی نیز نیازمند پخت در کوره‌های گازوئیل یا استفاده از منابع انرژی فسیلی است که می‌تواند منجر به انتشار CO2 شود.

حال اگر در رابطه با ساخت خانه های بدون کربن به شما بگوییم شاید برایتان باور پذیر نباشد اما جان کریستوفرز یک معمار انگلیسی ، موفق به ساخت خانه هایی شده که در پروسه ساخت آن ها هیچگونه کربنی استفاده نشده است.

تولید آجر پازلی نیاز به کوره پخت و یا سوخت ندارد بنابراین تنها آجری میباشد که در فرآیند تولید آن دی اکسید کربن منتشر نمیشود بنابراین این آجر در تمامی پروژه های Zero Carbon House مورد استفاده قرار گرفته است.

بدون کربن

مقاله پیشنهادی : تحولی در معماری با آجر پازلی

استودیو سفالین

ویتنام

The Terracotta Studio در ویتنام یکی از پروژه‌های معماری برجسته است که توسط شرکت معماری Tropical Space طراحی شده است. چیزی که در رابطه با این بنا بسیار مشهور است استفاده از مواد محلی و پایدار و همچنین طبیعت دوست مانند آجر پازلی و چوب های بازیافتی میباشد.

این استودیو به عنوان یک فضای هنری برای یک هنرمند محلی طراحی شده است و با استفاده از مواد طبیعی، به ویژه آجر پازلی(Cseb)، ساخته شده است.

این پروژه به عنوان یک مثال از طراحی معماری که به جامعه محلی ارزش می‌دهد و آن را تقویت می‌کند، شناخته می‌شود.

مقاله پیشنهادی : دستگاه آجر پازلی در جهان

نتیجه گیری

در این مقاله ما قصد داشتیم که فقط بعضی از بنا های معروف دنیا که با استفاده از آجر پازلی ساخته شده اند را خدمتتان معرفی کنیم . با گذر زمان استفاده از آجر پازلی در سراسر دنیا بیشتر شده و همچنین بنا های مهم دیگری با استفاده از این آجر در حال ساخت میباشند ، اکثر کشور های اروپایی و آمریکایی به استفاده و تولید این آجر روی آوردند و همچنین تولید کنندگان این آجر را تحسین میکنند ، زیرا آجر پازلی جدایی از قیمت مناسب و کیفیت عالی یک محصول دوست دار محیط زیست است .

شما نیز اگر به دنبال تولید هستید ، پیشنهاد ما دستگاه آجر پازلی شرکت ماشین سازی مجرب میباشد.

آیا شما هم بنا های مهمی میشناسید که با آجر و بلوک پازلی ساخته شده اند ؟

مقالات اخیر

آجر پازلی
آجر پازلی
آجر پازلی و آینده
تاریخچه آجر
ساخت و ساز بصرفه
آجر پازلی و طبیعت
12
0 پاسخ
دیدگاه خود را ثبت کنید
تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *