آینده صنعت ساخت و ساز با آجرهای پازلی

آجر پازلی و آینده

در این مقاله قصد داریم تا کمی بیشتر در رابطه با آجر پازلی و استفاده از آن در ساخت و ساز توضیح دهیم و نشان دهیم که آینده صنعت ساخت و ساز چگونه خواهد بود !

در صورتی که شما مقالات قبلی ما و عناوین نوشته شده در سایت مارا مشاهده کرده باشید کمی با این آجر آشناییت دارید اما به صورت خلاصه میتوان بیان کرد که آجر پازلی و یا CSEB bricks یک اختراع نوآورانه میباشد که نخستین بار در سال 1922 توسط جسی مارتین وارد بازار شد که یکی از خصلت های این آجر وجود برآمدگی و فرورفتگی میباشد که برای چفت شدن و استحکام هنگام ساخت یک مزیت بزرگ به شمار میرود.تکنیک فشرده سازی خاک و استفاده از آن رد تولید آجر امروزه در بسیاری از کشور های اروپایی و آمریکا به وفور استفاده میشود.

آجر پازلی و هزینه ساخت و ساز

هنگام شروع یک پروژه همیشه یک سوال مطرح میشود : ” قیمت تمام شده چقدر است؟ ”

آجر هایی نظیر آجر سه گل ، کوره ای و رسی در ایران بسیار مورد استفاده قرار میگیرند ، اما نسبت به آجر و بلوک پازلی بسیار گران تر میباشند ، حال شاید بپرسید چرا ؟!

استفاده از ملات در دیوار کشی میتواند بسیار پر هزینه باشد و با توجه به اینکه این آجر های قدیمی برخلاف آجر پازلی در هنگام ساخت ملات بسیار زیادی مصرف میکنند باعث میشود دیوار تمام شده از لحاظ هزینه بسیار گران تمام شود اما برخلاف آجر های کوره ای آجر و بلوک پازلی در هنگام ساخت فقط نیاز به چسب مخصوص دارند که میتواند بسیار ارزان تر باشد.

ساخت دیوار با آجر پازلی

مقاله پیشنهادی : ارزان ترین مصالح دیوار کشی

نمای دیوار

بعد از پایان دیوار کشی توسط آجر های قدیمی ایجاد نما برای دیوار هدف بعدی شماست . استفاده از سنگ ، رنگ و یا سیمان سفید میتواند پر هزینه باشد اما آجر پازلی نیاز به نما ندارد چرا که وجود طرح و نقش زیبا در این آجر خود نیز یک نما محسوب میشود ، پس بیاییم به جای هزینه های گزاف در ساخت و ایجاد نما برای ساختمان و همچنین افزایش چشمگیر وزن دیوار از آجر پازلی استفاده کنیم.

نمای دیوار

مقاله پیشنهادی : نمای آجر پازلی

مقاومت دیوار

ایران جزو کشورهای زلزله خیز میباشد بنابراین باید در انتخاب مصالح با کیفیت در ساخت خانه و یا دیوار محتاط باشیم . شاید شما هم در شبکه های اجتماعی و یا اخبار از تخریب خانه ها بعد از بلایای طبیعی مانند زلزله ، سیل و … مطلع باشید و بهتر است بدانید که کیفیت آجر در ساخت و ساز میتواند تاثیر مستقیمی در استحکام دیوار بگذارد. در صورتی که مصالح استفاده شده در برابر دما ، قشار و یا حشرات مقاومتی نداشته باشند در آینده با مشکلات جدی نظیر تخریب و یا نشست دیوار روبرو میشوید. برای مثال مقاومت آجر رسی در برابر فشار بین 3 تا 10 نیوتون بر متر مربع میباشد در صورتی که آجر پازلی میتواند فشاری معادل 3 مگا پاسکال را تحمل کند.

وزن دیوار

وزن تمام شده دیوار یک امر جدی برای بنا میباشد. در صورتی که وزن دیوار ساخته شده زیاد باشد در آینده میتواند باعث نشست و یا تخریب شود. آجر های کوره‌ای به دلیل توضیحات داده شده در پاراگراف های بالا مانند استفاده از ملات و یا نما میتواند باعث افزایش چشمگیر وزن دیوار ساخته شده میشود. برای مثال وزن یک متر مربع دیوار تمام شده با آجر گری حدود 320 تا 400 کیلوگرم اما وزن همین دیوار با آجر پازلی حدود 160 کیلوگرم میباشد.

مقاله پیشنهادی : انواع آزمون و استاندارد های آجر پازلی

وزن آجر

طبیعت را پاس بداریم

تولید آجر های کوره ای میتواند ضرر جبران ناپذیری به طبیعت ، جانداران و محیط زیست وارد کند که این امر به مرور زمان باعث ایجاد مشکلاتی همچون آلودگی هوا ، آسیب به اتمسفر ، مشکلات تنفسی و سرطان و … شود که همین موضوع باعث شده تا کشور های پیشرفته از تولیدات این نوع آجر ها جلوگیری کنند. اما آسیب های آجر های قدیمی فقط مربوط به آلودگی هوا نمیباشد ، برا تولید این آجر ها خاک مرغوب بهره برداری شده و از بین میرود و همچنین مصرف بالای آب در پروسه تولید این آجر میتواند امر نگران کننده ای باشد. دستگاه آجر پازلی نیازی به کوره و یا سوخت های فسیلی ندارد که این محصول را به یک آجر دوست دار محیط زیست تبدیل کرده . با توجه به این موضوع ، در صورت استفاده از آجر و بلوک پازلی در ساخت و ساز یک قدم جدی برای محیط زیست ایران و جهان به حساب می آید.

مقاله پیشنهادی : تولید آجر دوست دار طبیعت

تولید آجر پازلی

نتیجه گیری

با توجه به گفته های ما در این مقاله میتوانید به این موضوع پی ببرید که استفاده از مصالح نو آورانه در صنعت ساخت و ساز باعث نشان دادن پیشرفت آن کشور میشود چراکه هرچه به جلو میرویم مصالح قدیمی پاسخگوی نیاز های امروزی ما نیستند . پس بهتر است با پیشرفت روزانه تکنولوژی و پدیدار شدن ایده های جدید ما نیز آنهارا پذیرفته و به جلو حرکت کنیم ، پس بنابراین در صورتی که تمایل دارید تا از آجر پازلی در ساخت و ساز خود استفاده کنید با ما تماس بگیرید تا نزدیک ترین تولید کننده به شما را معرفی کنیم .

مقالات اخیر

آجر پازلی و آینده
تاریخچه آجر
ساخت و ساز بصرفه
آجر پازلی و طبیعت
جایگزین دیوار آجری
12
0 پاسخ
دیدگاه خود را ثبت کنید
تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *