آلوئک آجر چیست؟

دلایل بوجود آمدن و راه‌های مقابله با آن

آلوئک آجر چیست؟

ممکن است هنگام خرید آجر با کلمه آلوئک آجر روبرو شده باشید. در این مقاله به بررسی این بیماری آجر پرداخته و راه‌های مقابله با آنرا بررسی می‌کنیم.

یکی از مشکلاتی که ممکن است، آجرهای سازه‌ی شما را تهدید کند، آلوئک آجر است. این اتفاق زمانی ممکن است رخ دهد که در طول زمان آجر در معرض رطوبت قرار گیرد و آهک موجود در آن افزایش حجم پیدا کند. در پی آن نیز ممکن است آن قسمت از آجر تخریب شده و کاربرد خود را از دست دهد. در ادامه بیشتر به بررسی این معضل و راه های رفع و جلوگیری آن می‌پردازیم.

مقاله پیشنهادی : یکی دیگر از مشکلات آجر شوره است، که راه‌های رفع آنرا در این پست بررسی کرده‌ایم.

آلوئک آجر چیست؟

آلوئک آجر

همانطور که می‌دانید اغلب آجرهای موجود در بازار از خاک رس تشکیل شده است. اگر خاکی که در تولید آجر به کار رفته باشد نا مرغوب بوده و ناخالصی داشته باشد، باعث به وجود آمدن آلوئک آجر خواهد شد. یکی از مواد موجود در خاک رس آهک است که اگر از اندازه‌ی مشخصی بیشتر شود یا اندازه ذرات آن درشت باشد، باعث ایجاد مشکل می‌شود. البته اگر این میزان کم باشد مشکلی پیش نخواهد آمد و تنها باعث روشن تر شدن رنگ آجر می‌شود.

وجود آهک بیش از حد در آجر، پس از پخت آن در کوره آجر پزی؛ در هنگام زنجاب کردن یا جذب رطوبت آجر را لب پر می‌کند. که اصطلاحا به آن آلوئک آجر می‌گویند.

راه های مقابله با آلوئک آجر

برای اینکه آجر دچار آلوئک نشود یکی از موثرترین روش‌ها زنجاب کردن آجر است، که از گذشته تا به حال مورد استفاده قرار گرفته است. روش زنجاب کردن به گونه‌ای است که آجر را غرقاب کرده یا با آب پاش روی سطح آنرا مرطوب می‌کنند تا مشکلات آجر مشخص شود و در مرور زمان باعث ایجاد مشکل نشود. در این روش قبل از اینکه مشکلی پیش آید انرا شناسایی کرده و از آن جلوگیری می‌کند.
روش دیگری که برای مقابلع با آلوئک آجر وجود دارد این است که در کارگاه‌های تولیدی آجر، مواد اولیه را مورد آزمایش و بررسی قرار دهند؛ تا از مناسب بودن مواد اولیه اطمینان پیدا کنند.
یکی از شرایط فروش دستگاه تولید آجر پازلی شرکت مجرب، آزمایش مواد اولیه‌ای است که تولید کننده قصد استفاده از آنرا دارد. اگر این مواد کیفیت لازم برای ساخت آجر پازلی نداشته باشد، آنرا مواد با کیفیت تری جایگزین کرده و اقدامات لازم برای آن صورت می ‌گیرد. بنابراین نگرانی نسبت به کیفیت اجر پازلی طرف قراردادهای ماشین سازی مجرب وجود ندارد.

مقاله پیشنهادی : تولید کنندگان آجر پازلی شهر خود را بشناسید.

از آجر آلوئک زده می‌توان استفاده کرد؟

استفاده از آجر آلوئک زده

در مبحث پنجم مقررات ملی ساختمان به استفاده از آجرهای آلوئک زده اشاره شده و بیان شده است که، استفاده ازآجرهایی که آلوئک دارد یا ترک جزئی برداشته‌اند، تنها برای پشت کار مجاز است. در واقع نباید از آنها در نمای جلوئی ساختمان به کار برده شود.
علاوه بر آن آجرهایی که دارای نقص‌هایی همچون ترک، کج بودنی که انحنای آن از میلی متر بیشتر نباشد، تنها در صورتی استفاده از آن مجاز است که درصد به کار رفته آن، بیش از 20 درصد نباشد.

مقالات اخیر

آجر پازلی و طبیعت
جایگزین دیوار آجری
آجر عایق صدا
پخت آجر
12
0 پاسخ
دیدگاه خود را ثبت کنید
تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *