ساخت و ساز بصرفه!

معرفی کامل آجر پازلی و ساخت و ساز با آن

ساخت و ساز بصرفه

شاید شما نیز اکنون به دنبال استفاده از مصالح ارزان ولی با کیفیت برای ساخت خانه ، دیوار کشی باغ ، ویلا و … میباشید و نمیدانید از چه مصالحی باید استفاده کنید . استفاده از اقلام با کیفیت در ساخت و ساز میتواند یکی از مهمترین چالش های یک فرد باشد ، زیرا در صورت عدم استفاده ، در آینده باعث ایجاد مشکلاتی در سازه میشود .

در این مقاله ما سعی میکنید تا بهترین راه ها را برای یک ساخت و ساز بصرفه از هر نظر برای شما بیان کرده و مزایا و معایب هر کدام را خدمتتان معرفی کنیم.

مقاومت آجر

یکی از مهمترین عوامل در انتخاب مصالح مقاومت آن میباشد ، استفاده از آجر های با کیفیت در ساخت و ساز میتواند تاثیر مستقیمی در ساخت خانه بگذارد. در صورتی که آجر مصرفی در برابر فشار ، دما ، رطوبت و حشرات مقاومت نداشته باشد ساخت و ساز با آن کار  منطقی نمیباشد. برای مثال آجر رسی میتواند فشاری بین  3 تاN/mm²10 را تحمل کند و این در صورتی میباشد که آجر پازلی میتواند مقاومتی برابر با 3 مگاپاسکال فشار را دوام بیاورد.

مقاله پیشنهادی : انواع آزمون و استاندارد آجر پازلی

وزن آجر

امروزه اکثر ساخت و ساز ها با استفاده از مصالح سبک انجام میگیرد، زیرا هرچه ساختمان ساخته شده سبک تر باشد، امکان فروکش و ریزش نیز بسیار پایین تر میرود بنابراین استفاده از آجر های سبک در ساخت و ساز میتواند امر بسیار مهمی باشد. ساخت یک متر مربع دیوار با آجر پازلی به ابعاد 25 در 12.5 و ارتفاع 8 نیاز به 48 قطعه آجر دارد که هر کدام وزنی معادل 3300 گرم دارد که وزن تمام شده آن دیوار برابر با 160 کیلوگرم میشود ، اما برای ساخت همین دیوار با استفاده از آجر معمولی به ابعاد 20 در 10 و ارتفاع 5 سانت حدودا 200 قطعه آجر 1050 گرمی نیاز است که وزن تمام شده آن دیوار برابر 310 کیلوگرم یا بیشتر میشود .

مقاله پیشنهادی : وزن آجر پازلی

وزن آجر

قیمت

همیشه هنگام شروع ساخت و ساز مهمترین بحثی که پیش می آید قیمت تمام شده آن میباشد. بنابراین قیمت مهمترین امر در شروع یک پروژه میباشد، استفاده از مصالح ارزان و بی کیفیت میتواند یکی از بزرگترین اشتباهات یک فرد در ساخت و ساز باشد . بنابراین باید به دنبال مصالحی باشید که جدایی از قیمت پایین، کیفیت بالایی نیز داشته باشد. برای مثال: هزینه ساخت یک ردیف دیوار ساده به متراژ 100 متر مربع با استفاده از آجر سنتی 10 سوراخ حدود 33 میلیون تومان میباشد و این در صورتی است که ساخت همین ردیف دیوار با آجر پازلی حدود 14 میلیون تمام میشود.

مقاله پیشنهادی : آجر پازلی و محاسبات سرانگشتی

ساخت و ساز سریع

همیشه بعد از آغاز یک پروژه یک سوال در ذهن صاحبان ایجاد میشود:” چه زمانی به اتمام میرسد”.

بنابراین استفاده از مصالحی که سرعت ساخت و ساز را بهبود ببخشد الزامیست!. حال شاید با خودتان فکر کنید که مگر با انتخاب آجر درست نیز میتوان روند کار را تسریع بخشید و یا اینکه آجر چه ربطی به سرعت ساخت و ساز دارد؟

استفاده از ملات میتواند یک عامل مستقیم در روند سرعت ساخت و ساز باشد ، ممکن است این سوال در ذهنتان پدیدار شود که : (مگر آجری وجود دارد که نیاز به ملات نداشته باشد)؟ بله ! در صورت استفاده از آجر پازلی شما فقط به چسب آجر نیاز دارید که قیمت و سرعت استفاده از آن بسیار پایین تر از دیگر آجر ها میباشد .

زیبایی و نما

در صورت استفاده از آجر سنتی در ساخت و ساز، شما نیاز دارید تا با قیمت های گزاف نما را نیز برای دیوارتان فراهم کنید ! اما استفاده از آجر پازلی به این معناست که دیگر نیاز به نما ندارید . زیرا میتوانید این آجر را در هر نقش و طرحی که میخواهید فراهم کرده و از آن در ساخت و ساز خود استفاده کنید.
امروزه اکثر کشور های اروپایی به آجر پازلی روی آوردند زیرا این آجر دوست دار طبیعت میباشد و در صورت استفاده از آن در ساخت و ساز جلوه زیبایی میبخشد.

آجر کشی بدون نما

مقاله پیشنهادی : مراقبت از آجر نما

نتیجه گیری

همانطور که در این مقاله گفته شد  آجر پازلی مزایای بسیاری نسبت به دیگر آجرها دارد و همچنین با توجه به استفاده دیگر کشورها از این آجر ، دستگاه آجر پازلی میتواند یک انتخاب خوب برای سرمایه گذاری شما باشد !

مقالات اخیر

ساخت و ساز بصرفه
آجر پازلی و طبیعت
جایگزین دیوار آجری
آجر عایق صدا
12
0 پاسخ
دیدگاه خود را ثبت کنید
تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *